
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 1.9 mm |
| Length | 2.4892 mm |
| Width | 2 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1008 |
| Case Code (Metric) | 2520 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1.8 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Self Resonant Frequency | 26 MHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 25 |
| Current Rating | 140 mA |
| DC Resistance (DCR) | 4.4 Ω |
| Test Frequency | 2.52 MHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 15 µH |
| Core Material | Ferrite |
| inductance tolerance | 5 % |
| Max DC Current | 140 mA |
Stock: 290
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13166
Ext.Price$0.13166
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13166 | $0.13166 |
| 10 | $0.09233 | $0.92330 |
| 50 | $0.08396 | $4.19800 |
| 100 | $0.07634 | $7.63400 |
| 500 | $0.07413 | $37.06500 |
| 1000 | $0.07198 | $71.98000 |
| 3000 | $0.06634 | $199.02000 |
| 5000 | $0.06114 | $305.70000 |
| 10000 | $0.05634 | $563.40000 |
| 30000 | $0.05313 | $1593.90000 |
| 50000 | $0.05010 | $2505.00000 |
